Biopsja mammotomiczna

Biopsja mammotomiczna piersi pod kontrolą USG

 

Opis i cel badania:
Biopsja mammotomiczna jest jedną z najnowocześniejszych metod umożliwiającą praktycznie bezbolesne pobieranie wielu wycinków z piersi (ze zmiany chorobowej do 2 cm3), z jednego wkłucia, do pełnego badania histo-patologicznego i ewentualnie badania immuno-histochemicznego. System składa się z urządzenia wytwarzającego próżnię oraz 3 mm igły zawierającej mechanizm rotacyjny, który pozwala na pobranie tkanki z dowolnego miejsca wokół igły biopsyjnej pod kontrolą obrazu USG. Ten rodzaj zabiegu określa się mianem biopsji celowanej wycinającej. Ze względu na rodzaj patologii istnieje również możliwość wykonywania biopsji pod kontrolą badań obrazowych mmg, czy MRI.  Ocenia się, że materiał tkankowy pobrany w biopsji próżniowej jest 8 x większy od bioptatu z biopsji gruboigłowej i daje 100 % pewność wystarczającą do ustalenia rozpoznania rodzaju zmiany chorobowej. Biopsja mammotomiczna nie wymaga zakładania szwów i pozostawia jedynie 3 mm mało widoczną bliznę. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych.Najczęstsze powikłania:

  1. Krwotok – w trakcie zabiegu odessanie krwi przy użyciu sprzętu mammotomicznego, ucisk ręczny (3-5 min), opatrunek uciskowy, lód. W wyjątkowych przypadkach rewizja chirurgiczna przy nieustępującym krwawieniu – rzadko.
  2. Krwiak po zabiegu – maść z heparyną, hirudyną, ew. leki p/zapalne, okłady wyciągające przez parę dni po zabiegu – często
  3. Zapalenie piersi – antybiotyk o szerokim spektrum działania. Ropień – nacięcie i drenaż – b. rzadko
  4. Odma opłucnowa – hospitalizacja i leczenie – b.rzadko
  5. Zbyt duże przecięcie skóry – zszycie rany – b.rzadko

Przed biopsją pacjent powinien poinformować lekarza o:

  • zaburzeniach krzepnięcia krwi, skłonności do krwawienia
  • przyjmowanych lekach
  • uczuleniach na leki i środki odkażające
  • przewlekłych chorobach, w szczególności chorobach układu krążenia i układu oddechowego
  • innych okolicznościach, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych

 

Opracował dr n.med. Krzysztof Szala